piątek, 8 listopada 2013

Szkoła dedukcji i obserwacji 1# - Mowa ciała

Mowa ciała

      Praktycznie codziennie spotykamy się z mową niewerbalną (za pomocą słów, tonu głosu, mimiki twarzy). Według naukowców aż 55% informacji przekazywanych przez nas do odbiorcy są wyrażone za pomocą mowy niewerbalnej. Jest ona nam potrzebna, w rozmowach z obcokrajowcami, ale i również z osobami z naszego otoczenia.

Przykłady:

  • Kontakt wzrokowy
 -"Ja tego nie zrobiłem." Ludzie przez dłuższy czas uznawali, że jeśli ktoś patrzy prosto w oczy znaczy, iż mówi prawdę. Stały, demonstracyjny kontakt wzrokowy może oznaczać, że adresat chce man sprzedać lipną wersję wydarzeń.






  • Postawa obronna
     Ręce skrzyżowane na piersiach uchodzą za postawę obronną. Ten gest działa na nas uspokajająco oraz czujemy się dobrze, bezpiecznie w tej pozycji. 



     Ręce założone za plecami. To wyrażenie odstrasz ludzi mówiące nie jako : "Jestem lepszy, nie podchodźcie za blisko". Pozbawia ona nas przychylności do innych.

    Ręce położone na biodrach. Mówią do nas "To ja tu rządzę". Wykonawca tej czynności zagarnia przestrzeń wokół siebie, czym podkreśla swoją władzę. U mężczyzn podnosi się poziom testosteronu przez co ma dodatkową siłę.
    Długotrwałe zamknięcie oczu. Oznacz to dyskomfort. To gest obronny, w którym wyrażane jest zamieszanie lub strach. Możemy wywnioskować, iż ta osoba "nie chce spojrzeć prawdzie w oczy."

   Wyłożenie nóg na stół. Głośniejsze mówienie







  • Mówienie prawdy
    Zetknięcie palców. Dłonie zetknięte czubkami palców, oznaczają zaufanie. Ludzi pewni swego często wykonują ten gest. Wierzą w swoje słowa (nie zawsze muszą być prawdziwe).


     Kciuki w górę. Kciuki, które odstają od reszty palców pod kątem 90 stopni, oznaczają wiarę we własne słowa. Natomiast jeżeli są skierowane w kierunku środka dłoni (lub schowane), oznacza, iż osoba się martwi.


  • Inne sygnały
    Włosy. Kobieta, która przeczesuje rękoma włosy i mówi:"Nie mam pojęcia, dokąd Paweł..." daje sygnał, iż jest zmartwiona lub obawia się zdemaskowania.

     Przygryzanie dolnej wargi. Powstrzymanie się od powiedzenia czegoś, tłumienie złości. Jest to również gest uspokajający. Przynosi ten sam efekt co ssanie kciuka przez dzieci: pobudzanie nerwów w jamie ustnej redukuje stres.
     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz